Diskusná téma: Myrta obyčajná (2) tanuki

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Pestuje a tvaruje Rudolf Fraštia

Na tomto skalníku pred dvoma rokmi odmrzla celá koruna, ale napučal cca 15cm nad nebari, tak som ho premiestnil do svojej záhrady v predstave super materiálu na bonsai...nasledujúci rok preživoril bez mimoriadneho obrastu a po minulej zime sa už neprebral vôbec...to drevo ma však neskutočne "namotalo"... neskončilo v peci, ale priblžilo realite tvorbu môjho prvého tanuki. Je to technika (zjednodušene = vedenie kmienka mladej dreviny v drážke mŕtveho dreva s predpokladom budúceho zrastu do jedného celku), ktorá sa síce skôr využíva u ihličnanov (mŕtve drevo je na nich prirodzenejšie aj v prírode), ale keďže pri mojich myrtách pri pestovaní z odrezkov poriadny kmeň nezískam ani za 100 rokov, tak som si povedal, že za pokus to určite stojí.

Po odstránení kôry som prvé "opracovanie" dreva urobil iba na PC a spracoval zároveň virtuálny model budúceho bonsaja. O ďalšom pokračovaní nebolo pochýb, preto som  hneď na našom následnom seminári u Pavla Slováka (október 2010)  už reálne opracoval mŕtve drevo a po konzultácii s nim začal uvažovať o zmene sklonu kmeňa budúceho bonsaja. Doma potom nasledoval nový virtuálny model a podľa neho následná realizácia ďalších krokov. Vyvŕtanie otvorov , osadenie plastových kolíkov, utesnenie silikónom  - kolíky pomôžu udržať polohu v substráte pri pevnom kotvení drátmi cez montážne otvory v dne misky. Samotné drevo bolo po miernych tvarových korekciách naimpregnované prípravkom jinliquid. 

Popri práci s mŕtvym drevom som systematicky postupoval aj s budúcou živou časťou bonsaja. Cca dvojročný vrcholový výhonok na staršej myrte som vytvaroval podľa šablony vytvorenej z hrubšieho drátu vedeného drážkou v mŕtvom dreve (budúce trasovanie živej "žily" bonsaja) so zámerom prípravy a fixovania tvaru počas obdobia tvorby koreňov v miešku s rašelinou nasadenom v príslušnej polohe kmeňa. Realizáciu vzdušného zakorenenia ilustruje príslušná fotografia - bolo vykonané začiatkom novembra 2010. Štandardne u myrty proces vytvorenia nových koreňov v miešku trvá okolo 30 dní (v interiérových podmienkach pri normálnej izbovej teplotebez ohľadu na zimné obdobie). Ani tento prípad nebol výnimkov, ale keďže vznik mladých korienkov je jedna vec a práca s nimi v kritickom období zimovania zase druhá, tak som k oddeleniu od materskej rastliny pristúpil až po zahájení letnenia začiatkom apríla 2011. Proces spojenia kmeňa myrty s mŕtvym drevom prebehol úspešne. Rovnako zasadenie celku do substrátu v miske. Od mája 2011 myrta začala normálne rásť a v septembri na našom kempe v Trusalovej  bola jej koruna vytvarovaná do tvaru podľa predtým spracovaného virtuálneho návrhu. Následné roky už pokračuje "iba" rutinná práca strihania neúnavne prirastajúcich výhonkov  a dolaďovania výsledného tvaru koruny.

 

 

Kontakt

bonsai-mt rfrastia@gmail.com